Breaking News
Home / Yazılar / BİR KEZ DAHA GENÇLİĞE HİTABE!

BİR KEZ DAHA GENÇLİĞE HİTABE!

Gençliğine Hitabe; (Ey Türk GençliğiMustafa Kemal Atatürk tarafından 20 Ekim 1927 tarihindeNutuk‘un sonunda Türk Gençliği’ne yönelik yaptığı konuşmadır.Atatürk Büyük Nutuk’unu, 15 Ekim 1927 – 20 Ekim 1927 tarihleri arasında 6 gün (otuz altı buçuk saat) süre ile okumuş, eserini Türk gençliğine hitap ile bitirmiştir.

      Gençliğe Hitabe; Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Cümlesi ile başlar ve Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asîl kanda, mevcuttur! Cümlesi ile biter.

   Yazılı basınımıza baktığımızda anaların ne köşe yazarları, ne aslanlar doğurduğuna şahit oluyoruz.İncilerini döktürüyorlar.Bizlerde  izliyoruz.Atatürk’e ve Milli değerlerimize saldırmak kendilerine bayağı prim yaptırıyor diye düşünüyorlar sanırım.Ya kendilerini tanıtma,ya yazdıkları kitaplarını tanıtma derdinden ziyade içlerindeki zehirleri dilleri ile akıtıyorlar.

   Atatürk’e silah arkadaşlarına Milli değerlerimize saldırma onursuzluğunu kendilerine onur sayıyorlar.

Birkaç gündür bakıyoruz;   Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.ifadeleri ile başlayan muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asîl kanda, mevcuttur! İfadeleri ile bitenGençliğine Hitabe bu yazar olduklarını sanan  kişileri rahatsız ediyor.   Önce bir tanesinin Yazdıklarına bakıyoruz;

   ’’ Olmaz. Ve eğitim sisteminin temeline böylesi gayrı-demokratik bir metin koyan bir ülkede demokratik kültür gelişmez. Dolayısıyla, Gençliğe Hitabe, Atatürk’ün kendi siyasi şartlarını yansıtan ama bugüne yol gösteremeyecek tarihsel bir metin olarak kabul edilmeli, okullardan ve ders kitaplarından kaldırılmalıdır.  ’ Ortak bir “milli metin” olarak İstiklal Marş’ımız vardır ve yeterlidir. ‘’  sözleriyle  incilerini bitiriyor.

  Niye rahatsız bunlar çünkü ; Gençliğe Hitabe onların beyin yapısıyla örtüşmüyor.CUMHURİYET, ATATÜRK DEVRİMLERİ, TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE VE NE MUTLU TÜRKÜM Sözü onları anlatmıyor.

  Sonra başka usta geçinen yazar görüşlerini sıralıyor yazdıklarına bakıyoruz;

‘’Milli güvenlik dersine son verilmesinin ne kadar doğal olduğu dünyanın bugün tartıştığı konulara bakıp anlaşılabilir. Müfredattan çıkarılması gereken daha pek çok ders var. ‘Andımız’ veya ‘önlük’gibi eski alışkanlıklara da son vermek gerekiyor… Akıllı ve akılcı nesiller yetiştirmek için zihinleri açık tutacak bir eğitim anlayışına sahip olmalıyız.’’

  ‘’Milli güvenlik dersine son verilmesinin ne kadar doğal olduğu dünyanın bugün tartıştığı konulara bakıp anlaşılabilir.’’Bu yazarın zekasına hayran kalmamak elde değil,sağım düşman solum düşman, dört bir yanda Ulusal  değerlerimize saldırı var.Yazar Milli Güvenlik dersinin gereksizliğini kendi çapında anlatıyor.Eee niyet belli.

    Kimi Andımız kaldırılsın, kimi Milli Güvenlik dersleri kaldırılsın,kimi Gençliğe Hitabe kaldırılsın, kimisi Anayasanın  değiştirilemez ilkelerinden  Atatürk Milliyetçiliği Anayasadan çıkartılsın,kaldırılsın diye yırtınıyor.Kimileri 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kaldırılsın’’19 Mayıs Bayram Değil, Dekolteli Öğrenciler Gösterisidir.’’diye yazıp çiziyor.Milli Bayramların gereksizliğinden söz ediyor.Susuyoruz.

Susma sustukça sıra sana gelecek diye güzel  bir slogan vardı.Çoğumuz hatırlarız.Ama her nedense susarız.sustukça bu Vatanını ,Milletini ,Atatürk’ü, Milli değerlerini seven kişiler daha neler talep edecek göreceğiz.

Sözlerimi söz konusu Vatansa gerisi teferruattır! diyerek  noktalıyorum. Gerisi size kalmış …
SEYYAH05

About Metin PINAR

Metin PINAR

Check Also

İHTİYAÇTAN

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, emekli vekil maaşlarında yapılan artışın ihtiyaçtan kaynaklandığını belirterek, yanlış olduğu kanaati …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.