Breaking News
Home / Yazılar / İHTİYAÇTAN

İHTİYAÇTAN

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, emekli vekil maaşlarında yapılan artışın ihtiyaçtan kaynaklandığını belirterek, yanlış olduğu kanaati taşımadığını bildirdi. Çiçek, çalışmanın mutabakatla çıktığını ifade eden konuşmasını izledim ve şaşırmadım burası Türkiye burada olmayacak şey olmaz.
Asgari ücret 600 lirayı geçmiyor, 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 2 bin 800 lira olarak açıklanıyor.
Sonra milletvekillerinin maaşlarına yapılan son zamları bakıyoruz. İşçiye, memura, emekliye yüzde 4, kendilerine yüzde 100 zam5 bin 800 lira olan emekli milletvekili maaşı 8 bin 100’yükseldi. Hem emekli, hem milletvekili olanların maaşı ise 14 bin 300’den 19 bin 300 liraya, ilk kez seçilen bir milletvekilinin maaşı 11 bin 250 liraya çıktı. Maaş zammı konusunda dört partinin milletvekilleri 15 dakikada anlaştılar.Gece yarısı operasyonuyla kendisi için isteyen namert edasıyla işlemi tamamladılar. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in üst yazısıyla Cumhurbaşkanlığına onaya gönderdiler.
Bir köşe yazarı değişik Ülkelerin Milli gelirleri ve Milletvekillerinin maaşlarını incelemiş bu ülkelere baktığımızda Ülke: Polonya:Kişi başı milli geliri: 14 Bin Dolar,Milletvekili maaşı: 1.893 Dolar.Yan ödeme: Yok.Harcırah: Yok.Milletvekili emekliliği: Yok.Ülke: Çek Cumhuriyeti Kişi başı milli geliri: 21Bin Dolar.Milletvekili maaşı: 1.900 Dolar.Yan ödeme: Yok.Harcırah: Yok.Milletvekili emekliliği: Yok.Ülke: İspanya Kişi başı milli geliri: 37Bin Dolar.Milletvekili maaşı: 2.312 Dolar.Yan ödeme: Yok.Harcırah: Yok.Milletvekili emekliliği: Memur gibi.Ülke: FransaKişi başı milli geliri: 46Bin Dolar.Milletvekili maaşı: 4.648 Dolar.Yan ödeme: Yok.Harcırah: Yok.Milletvekili emekliliği: 55 yaş sonrası. Ülke: Küba;Milletvekili maaşı: Yok
Ülke: Türkiye:Kişi başı milli gelirin 10 Bin Dolar olduğu söyleniyor.Milletvekili maaşı: 5.600 Dolar.Yan ödeme: Var.Harcırah: Var.Milletvekili emekliliği: Yaş sınırı yok.Çifte emekli geliri: Var.
Memura 2012bütçesinde 3+3 :%6 zam verileceği tahmin ediliyor Bütçede memura 2012 yılı için yüzde 3 zam varsayımında bulunması üzerine, yüzde 3′lük zammın memur maaşlarına yansıtıldığında artışın ne kadar olacağına yönelik bir araştırmaya göre, bugün bin 322 TL maaş alan 16 yıllık bir lise mezunu memur yüzde 3 oranında zam alırsa maaşı 1 Ocak 2012′de 39 TL artışla bin 361 TL’ye yükselecek. Aynı kıdemi bulunan şoför de lise mezunu memur ile aynı zam miktarına sahip olacakken, yüksekokul mezunu memurun maaşı 41 TL’lik artışla bin 384 TL’den bin 425 TL’ye ulaşacağı hesaplanıyor.
Meclis tatile girdiği için bu zamlarda netleşmiş değil.Ama zammında acelesi yok zaten, zamanında bir büyüğümüz benim memurum işini bilir demişti.Memurların zammı verilir durur. Yazı var kışı var olmadık işi var .Ama Vekillerimiz o Kadar mağdurlar ki jet hızıyla Meclis Başkanının üst yazısıyla Cumhurbaşkanının onayına gönderdiler.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Ancak biraz içim burkuldu demezsem, kendime karşı saygısızlık etmiş olurum’’ diyerek duygularını ifade ediyor. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner , 2012 , ekonomik açıdan zorlu bir yıl olacağını Milletvekili maaş artış oranı pek şık olmadı Bari gerekçesini bilseydik diyor.Ana Muhalefet partisi Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanına mektup yazarak milletvekili maaşlarıyla ilgili yasal düzenlemenin TBMM’ye iadesini istiyor.
İşte güzel yurdumun güzel insanlarını temsil eden Vekillerimizin bizler için çalışmaları ,duygulanmamak elde değil.Hele bir Millet vekili arkadaşın söyledikleri içimi sızlattı. Garip Vekilimizin boğazından bir haftadır et geçmemiş. Meclis’te bir haftadır et yemedim. Konuklarım geliyor. Meclis’te ‘Çorba için mi’ diyeceğim? Bir sene içinde bir vekil en az 200 tane düğüne gidiyor. Meclis civarında 2 bin liradan aşağı kira ücreti olan ev bulamazsınız. Düzeltmenin, eleştirilecek yanı yok!
Gerçekten insanları anlamakta zorlanıyorum ya Vekillerimiz durumunu ifade ediyor siz anlamıyorsunuz.Gelin Millet olarak Tevfik Fikreti’in HAN-I YAĞMA şiirinden bir bölümle onları anladığımızı ifade edelim,
’’Verir zavallı memleket, verir ne varsa, malini /Vücudunu, hayatını, ümidini, hayalini/Bütün ferağ-ı halini, olanca şevk-i balini /Hemen yutun düşünmeyin haramını, helalini…
Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin/Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin
Bu harmanın gelir sonu, kapıştırın giderayak/Yarın bakarsınız söner bugün çıtırdayan ocak/Bugünkü mideler kavi, bugünkü çorbalar sıcak/Atıştırın, tıkıştırın, kapış kapış, çanak çanak…Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı pür-neva sizin/Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin .’
Bu arada asıl olan Milletimizi anladığımı ifade edecek güzel bir sözle sözlerimi noktalıyorum‘’Milletler layık olduğu gibi yönetilir.Başkalarına kızmaya hakkımız yok onlar Vekil bizler asıl.
SEYYAH 05

About Metin PINAR

Metin PINAR

Check Also

ATATÜRK’Ü ANLAMAK

Bir bakıyoruz , Van depremi nedeniyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama törenleri çerçevesinde tören geçişi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.