Breaking News
Home / Yazılar / NELER OLUYOR NELER !

NELER OLUYOR NELER !

Ülkemdeki gelişmeleri izledikçe  oynanan oyunları gördükçe yurdum insanının  duyarsızlığını anlamakta zorlanıyorum . Yada ben abartıyorum.Gündem o kadar değişkenlik gösteriyor ki halkın geçim sıkıntısı ve ekonomik zorluklarını ifade etmek bir yana ulusal değerlerimizi ifade edemez hale getirildik.Bunları yazarken  gazete yazarlarımızdan duayenlerden Hasan Pul ur’un  bir köşe yazısında  anlattığı çok güzel bir fıkra aklıma geliyor ..’’ Dur bakalım ne olcak.’’Yurdum insanıda o moda girmiş durumda. Dur bakalım ne olcak? diyor.

 

Bu gün ki haberleri çeşitli kanallardan izliyorum. Ergenegon davası kapsamında görevde bulundukları 2003 ile 2004 yıllarında gerçekleştirilen darbe planları yüzünden ‘şüpheli’ olarak Eski kuvvet komutanlarımız yargıda savcılara ifade vermeye çağrılıyor. Bu insanlar o yıllarda güzüde ordumuzun en üst komuta kademesindeki insanlar .Haberin devamı Ergenegon savcılarına ifade veren eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına ve eski Deniz Kuvvetleri KomutanıÖzden Örnek yaklaşık 10 saat süren ifadelerinin ardından serbest bırakıldılar.Dur bakalım ne olacak? Ne demokratik ülkeymişiz ya haberim anca oluyor.İtalyanın bir zamanki temiz eller savcıları ve hakimleri Türkiye’ye  transfer olmuş.Bundan kısa bir süre önce Pkk militanlarını yargılamaya giden mobil hukuk ve  adalet sistemimizi düşündükçe Atatürkün 1927 yılında yazmış olduğu gençliğe hitabeyi daha iyi anlıyorum.Terörist  barış elçisi ve beş dakikada serbest. Kuvvet komutanlarımıza 10 saat sorgu.eeeeeee fark burda dimi.Biri ülkeyi bölmeye çalışıyor, diğeri savunuyor.Hangisi suç sizce . Yorumsuz.

Haberleri izlemeye devam ediyorum. Haberler  o kadar ilginç ki   ”Bakanlık İmralı’ya özel yat alacak” haberini izliyorum.Şok oluyorum.Allahdan bakanlığın açıklaması beni rahatlatıyor. ÖZEL YAT HABERİ YALAN !
Adalet Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı Internet haber sitelerinde, ”Bakanlık İmralı’ya özel yat alacak” başlıklı haberlerin yer aldığı belirtildi.Açıklamada, şunlar kaydedildi:  ”İmralı Adası’nda görevli personel ile gerektiğinde avukatların adaya gidiş gelişlerinde kullanılan mevcut deniz aracının sık sık arıza yapması, masraflarının yüksek olması ve gidiş gelişlerin uzun sürmesi nedeniyle daha az masraflı ve daha seri bir deniz aracının alımı için araştırma yapılmaktadır. Haberlerde geçen ‘yat alınacağı’ yönündeki iddia gerçeği yansıtmamaktadır.Ya bizim basında bizi amma kandırıyor. İmralıya giden avukatları taşıyan mevcut deniz aracı sık sık arızalnıyormuş muş onun için daha az masraflı deniz aracı araştırılıyormuş yat değil ki.Bencede gerçeği yansıtmıyor. Ama jetsiki önerebilirim daha seri ve hızlı olur.Binen bindiği yere daha çabuk gider.

Bu arada kısa bir haberde ilgimi çekiyor.  Türkiye’nin 2012 Londra Olimpiyatları’nda boks dalında altın madalya umudu olan Gülsüm Tatar, 2008 yılında dünya şampiyonu olduğunda dağdan inenler kadar coşkuyla karşılanmadığını belirterek, “Ben iki kez Avrupa şampiyonu, bir kez de dünya şampiyonu oldum. Ama gereken ilgiyi göremedim” diyerek burukluğunu dile getiriyor. De git kızım ya sen nelerle uğraşıyorsun burda nice önemli işler var.30. 000 insanı öldüren bebek katili nefes almıyorken ne madalyası ya aklından zorun mu var. Bak  dış işleri bakanlığı ne önemli işler yapıyor okuda öğren ; Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’nden bir heyeti , İmralı’ya davet ediyor. Avrupa insanlık görsün.senin madalyan ne be. Avrupa ya insanlık dersi veriyoz.Dur bakalım ne olcak?

 

Ya ne güllük gülsütanlık bir ülkedeyiz şu basın haftada bir 5-10 adet gazete çıkarsa ,evlendirme programları artırılsa, Esra Ceyhanlar  çoğaltılsa ne olur san ki . çocuk sayısı her ailede 3 olacak zorunluluğu getirilse süper olur valla. Evlen ve üre. Gerisini boş ver ya.

internette gazete başlıklarına bakıyorum Cizre’de 4 günlük gerginlik sürüyor, Yüksek ovada zırhlı aracı yaktılar, Doğu beyazıtda olaylar çıktı , Urfa savaş alınana döndü.Döndürtmeyin arkadaş. Bak adam nefes alamıyor.Açılamadı. canı sıkıldı 5 mahkum arkadaş gitti.Eeeeeee sordunuz mu ? cinsiyeti ne diye . Adam niye açılamıyor .Amma anlayışsız basın var ya. Bence yılda 1 kez gazete yayınlansın.

 

Ve son izlediğim haberde beni çok üzdü ya sizde okuyunca hak verecekseniz bana :DTP Genel Başkanı Ahmet TürkAnayasa Mahkemesi’nin, partisinin kapatılmasına karar vermesi halinde sine-i millete döneceklerini  ifade ediyor.

Anayasa Mahkemesi’nde 8 Aralık’ta görülecek kapatma davasına hazırlanan DTP MYK ve Meclis grubu dün olağanüstü toplandı. Partinin kapatılıp 8 milletvekiline siyaset yasağı getirilmesi halinde sine-i millete dönülme kararı allıyor. Bu çerçevede tüm milletvekilleri istifa dilekçelerini Türk’e sundu.DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna da DTP’nin kapatılması halinde bunun açılama yansımasını, “Arkadaşlar açılım bitti.İmralı ile beraber, İmralı’ya yaklaşımla beraber bitti zaten. İçişleri Bakanı’nın, Başbakan’ın ‘İzmir’e DTP’yi sokmama kararı’ ile beraber, buna yaklaşımı ile beraber açılım bitti zaten” diye değerlendiriyor.

Ya arkadaşlar açılamamışlar partileri kapatılırsa sinei millete döneceklermiş. Ya millete arkalarını dönerlerse ne yaparız ? çok üzüldüm çok.

Bazen yurdum insanının duyarsızlığına hak vermiyor değilim. Bence duyarsız kalmakla bunları sallamadıklarını ifade ediyorlar.

Ülkemdeki gelişmeler  şu anda birilerini memnun ediyor gibi olsa da Büyük önder Atatürk’ün Gençliğe hitabesi her zaman baş ucumuzdaki ders notu olarak duruyor.Atatürk devrimleri ülkümüz . Tam bağımsız Türkiye özlemimiz.Biz Türk milleti olarak hep bir bütünüz. Saygılar…

About Metin PINAR

Metin PINAR

Check Also

ATATÜRK’Ü ANLAMAK

Bir bakıyoruz , Van depremi nedeniyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama törenleri çerçevesinde tören geçişi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.